Biblioteka „Radosav Ljumović“ bilježi kontinuiran rast broja korisnika i pruženih usluga. Na kraju 2016. godine broj korisnika porastao je za 15% u odnosu na 2014. godinu. Istovremeno, korisnicima je pozajmljeno 95.337 publikacija, čime je broj usluga, u odnosu 2014., nadmašen za 20.000 ili približno 20%.
Među bibliotečkom pozajmicom sa Nacionalnom bibliotekom Crne Gore „Đurđe Crnojević“ sa Cetinja je samo u 2015. i 2016. za čitaoce, prvenstveno naučne radnike i studente, obezbijeđeno 427 monografskih publikacija. U čitaonicama su, u istom periodu, evidentirane 45.473 posjete, što predstavlja rast od 22 odstio. Računare internet čitaonica članovi Biblioteke su tokom 2016. godine koristili preko 8.000 sati, i tu se bilježi najveći porast interesovanja. Besplan bežični internet koristilo je 1.248 posjetilaca čitaonica.
Tokom prethodne dvije godine, pribavljeno je 9.445 publikacija. Kupljeno je 3.308 knjiga i 1.210 periodičnih publikacija.
U periodu 2015-2016. godina kataloški je obrađeno 6.716 monografskih publikacija, a evidentirano je i 4.933 brojeva raznih periodičnih publikacija (novina, listova, časopisa). Kompjuterska baza podataka je uvećana za 3.910 novih zapisa.
Matična služba prati i pomaže stručni rad 32 biblioteke na teritoriji Glavnog grada (osnovnoškolskih, srednjoškolskih i specijalnih). Pored redovnih kontakata i konsultacija svima se dostavljaju zapisnici sa stručnim primjedbama i sugestijama za unaprjeđenje rada. Biblioteka je priredila i 17 izložbi knjiga. Pored toga, u saradnji sa Centrom za konzervaciju i arheologiju Crne Gore priređene su dvije zapažene izložbe i jedna sa Muzejima i galerijama Podgorice. Na Dječijem odjeljenju održana je 21 kreativno-edukativna radionica u cilju popularizacije knjige, čitanja i biblioteka, uz učešće učenika većeg broja osnovnih škola. Klub mladih literata, koje vode naše bibliotekarke, pokrenut je 2015. godine satajao se jednom nedjelno. Kao rezultat njihovog rada imamo dva izdanja Latice, zbornika u kojima su prezentirani najuspjeliji radovi.
Tokom čitavog izvještajnog perioda radilo se na sređivanju fondova. Prestrukturirano je 118.400 jedinica bibliotečke građe. Obavljena je restauracija i koričenje 224 primjeraka oštećenih monografskih publikacija. Ukoričeno je ukupno 137 mjesečnih svezaka izdanja dnevnih novina i listova, koji izlaze na teritoriji Glavnog grada.
Biblioteka je tokom 2015. i 2016., samostalno ili u saradnji sa drugim institucijama, organizovala 129 različitih književnih, kulturnih, naučnih, obrazovnih i drugih manifestacija, u okviru kojih je priređeno i 10 programa za Podgoričko ljeto i 9 za DEUS. Organizovanjem programa na platou ispred Biblioteke, u ljetnjem periodu, darovali smo našem gradu još jedan prepoznatljiv prostor za raznovrsne sadržaje, od književnih programa, preko recitala, sve do veoma uspješnih koncerata.
Biblioteka je objavila i više vrijednih izdanja sa akcentom na kulturnu baštinu Crne Gore, zavičajne pisce i teme. Zavežljaj časti Momira M. Markovića, Njegoševa filozofija čovjeka prof. dr Sonje Tomović Šundić, Kučke vojvode prof. dr Zdravka Ivanovića, dva nova broja časopisa Biblioteke Glasnik i dva izdanja Latice – zbornika mladih literata Biblioteke. Posthumno smo objavili knjigu poezije istaknutog književnika Ivana Cekovića Ja sada putujem i Mihaila Ražnatovića Gledano preko nišana. Sa Sekretarijatom za kulturu publikovana je monografija Gradonačelnici, autora Danila Burzana. Poseban odjek u kulturnoj i naučnoj javnosti imale su studije o Njegošu i kučkim vojvodama, istaknutih univerzitetskih profesora prof. dr Sonje Tomović-Šundić i prof. dr Zdravka Ivanovića.
Uspostavljena je kvalitetna saradnja sa više festivala, poput FIAT-a, Međunarodnog festivala gitare, Internacionalnog filmskog festivala Underhill Fest. Mnoštvo nevladinih organizacija realizovalo je svoje zapažene programe u saradnji sa Bibliotekom.
PG BIRO