JAM 2018. Nataša Mirković – En El Amor: Sefardske pjesme jugoistočne Evrope
02/04/2018Koncert En El Amor: Sefardske pjesme jugoistočne Evrope u izvedbi poznate bosanske vokalne umjetnice Nataše Mirković svečano će otvoriti tradicionalnu manifestaciju “Mjesec poštovanja džeza u Crnoj Gori/Jazz Appreciation Month in Montenegro – JAM 2018” koja se ove godine održava pod motom “Žene u džezu” u utorak, 3. aprila u Velikoj sali KIC-a “Budo Tomović” u 20 sati.
U okviru premijernog gostovanja u Crnoj Gori, Nataša Mirković će nastupiti sa svojim trijom kojeg čine izvrsni umjetnici francuski serpentista Mišel Godar (Michel Godard) i američki bubnjar i perkusionista Džarod Kejdžvin (Jarrod Cagwin).
Organizatori gostovanja su udruženje Jazz Art i KIC “Budo Tomović”.
Nataša Mirković, rođena u Zenici 1972, je poznata pjevačica i glumica, koja je studirala muziku i klavir u Sarajevu, a nastavila u Gracu i Beču. Živjeći dugo u Beču, izgradila je izvrsnu karijeru i nastupala u tamošnjim operskim kućama. Već 1994. je skrenula pažnju na svoj čaroban vokal kao članica poznatog ansambla Sandy Lopičić Orkestra.
Kroz brojne nastupe na prestižnim pozorišnim scenama i međunarodnim festivalima, postala je prepoznatljiva umjetnica širom Evrope. Sarađivala je sa brojnim umjetnicima, među kojima se ističe Matijas Loinber, sa kojim je izdala album “Ajvar & Sterz”, za čiju su produkciju osvojili austrijsku nagradu World-Music.
Njen rad je isticao i prepoznao poznati holivudski kompozitor Gabriel Iared, koji ju je pozvao da pjeva tematsku pjesmu u debitantskom filmu Anđeline Džoli “U zemlji krvi i meda”.
Njena ljubav prema folkloru je često vraća korijenima, muzičkoj tradiciji Balkana. Njen aktuelni projekat En El Amor govori o njenoj ljubavi prema sefardskoj muzici. Od svoje mladosti, pjevačica je bila fascinirana skoro nepoznatim sefardskim pjesmama iz svoje rodne Bosne i Hercegovine. Sa ovim projektom je uspjela da ispuni svoj dugogodišnji san. Balade, svadbene pjesme i romanse pričaju svakodnevne priče o ljubavi, prolaznosti i čežnji. Nataša pažljivo oslobađa ove pjesme svakog patosa, svodi na suštinu i predstavlja narodne pjesme sa čudesnom poezijom i jednostavnošću.
Nataša Mirković je inspirisana Jagodom Flori iz Sarajeva, umjetnicom i “velikom damom” sefardske muzike. Kao pjevačica, muzičarka, kompozitorka, nastavnica i etnomuzikološkinja koja je emigrirala u Sjedinjene Američke Države, Jagoda Flori je prikupljala sefardske pjesme iz svog rodnog kraja, snimila ih i ponovo aranžirala i sređivala da bi zatim objavila albume poput Kantikas Di Mi Nona i Memories of Sarajevo – u težnji da se sefardske pjesme iz Bosne i Hercegovine ne zaborave.
Njena dva muzički srodna partnera u projektu, koji je prate na nastupima, veoma su upućeni u različite muzičke svjetove i žanrove, a ujedno su izvrsni majstori instrumenata na kojima sviraju; francuski solista na serpentu Mišel Godar (Michel Godard) i američki bubnjar i perkusionista Džarod Kejdžvin (Jarrod Cagvin).
Instrumentalista Mišel Godar svira instrument pod nazivom serpent, a koji je preteča tube, limenog duvačkog instrumenta; on je svestrani muizčar koji ima duboko razumijevanje muzike i ukrštanja muzičkih svjetova, tj. barokne muzike i džeza. Svirajući, on istražuje iznova svoje granice, stvarajući inovacije, nove svjetove zvuka briljantnom improvizacijom, elastičnom tehnikom na instrumentu. Sa 28 godina je postao član Filharmonijskog orkestra Francuskog Radija. Njegov album “Three Seasons” sa Ginterom Zomerom (Günter “Baby” Sommer) i Patrikom Beblarom (Patrick Bebelaar), proglašen je albumom godine (2014) od strane izdavačke kuće The New York City Jazz Record. Od 2002. je angažovan kao profesor na Nacionalnom muzičkom konzervatorijumu u Parizu. U periodu od 1989-1991 bio je član Francuskog nacionalnog džez orkestra.
Instrumentalista na orijentalnim udaraljkama Džarod Kejdžvin je majstor gruva i pravi je mađioničar – umjetnik koji, kao niko na svijetu, svira na indijskim i srednjoistočnim udaraljkama. Njegov muzički duh i jednostavnost u nastupu, strast za inovacijom i preciznost u izvođenju ga odvaja od drugih. Džarod Kejdžvin je poznat širom svijeta zbog svog jedinstvenog zvuka koji proizvodi na bubnjevima. Od 1997. obavlja koncertne i studijske izlete širom Evrope, Bliskog Istoka i Sjeverne i Zapadne Afrike, a već od 1999. godine, Kejdžvin je postao član grupe Rabiha Abou-Khalila, slavnog libanskog kompozitora i soliste na lauti. Kejdžvin je takođe angažovan kao perkusionista međunarodno priznate pjevačice Sezen Aksu iz Turske, a takođe je i rezidentni instruktor na Državnom muzičkom muzeju u Istanbulu.
KIC “Budo Tomović”