Vuković: Internacionalni sajam knjiga mjesto odbrane slobodne misli u formi pisane riječi
02/10/2018„Početak i razvoj ovakvih i sličnih manifestacija nije moguće razumjeti bez poznavanja društveno-istorijskog kulturnog i političkog konteksta trenutka u kome nastaju. S tim u vezi želim posebno staći doprinos Sajma prezentaciji savremenog crnogorskog stvaralaštva pritom imajući u vidu značaj funkcije jezika u procesu konstituisanja nacionalnog identiteta. Posebno me raduje što je u velikoj mjeri ovogodišnji sajam usmjeren na književnst za đecu i omladinu. Osim što mjereno umjetničkom vrijednošću i snagom poetskog i proznog izraza, ta vrsta književnog stvaralaštva ni po čemu ne zaostaje za drugim literarnim žanrovima, naša je društvena obaveza da vodeci računa kako o etičkom principu, tako i o estetskoj potrebi, afirmišemo značaj umjetnosti namijenjene upravo ovom uzrastu“, saopštio je gradonačelnik Podgorice dr Ivan Vuković na otvaranju 4. Internacionalnog sajma knjiga Podgorica 2018.
On je, takođe, istakao da mu je posebno drago i što se u okviru jednog segmenta ovogodišnjeg Sajma otvara prostor za crnogorske razgovore o važnim temamama koje determinišu pravac i dinamiku socio-političkih procesa u našoj zemlji.
„Kako je cilj Sajma afirmacija crnogorskog izdavačkog sektora i prezentacija savremenih inostranih stvaralaca crnogorskoj publici, želim da ova manfiestacija postane zaštitni znak kulture Grada, kao mjesto susreta različitosti i mjesto odbrane slobodne misli u formi pisane riječi“, zaključio je Vuković proglasivši Sajam otvorenim.
„Internacionalni sajam knjiga u Podgorici, već četvrtu godinu zaredom, ubjedljivo demantuje onaj pesimizam koji se tako često zna pojaviti u raspravama o značaju knjige u vremenu digitalnih modifikacija klasične forme teksta. Ipak, i današnji čovjek, a siguran sam da će tako biti i u budućnosti, ukazuje nesmanjeno povjerenje knjizi, što nas navodi na zaključak da knjiga jeste civilizacijsko dostignuće u kome su forma i sadržaj našli onaj sklad koji se čovjeku i dalje čini najpouzdanijim kada god poželi da proširi svoje intelektualne i imaginativne obzore. Da je tako potvrđuje broj izdavača i mnoštvo naslova na ovom sajmu u čijem ambijentu sve one priče o kraju njige, krizi autorstva i izdavaštva, djeluju kao prekonstruisane teorijske spekulacije koje kao da baš i nisu u dosluhu sa stvarnošću. Posebno nas raduje što je u ovogodišnjim programima Internacionalnog sajma knjiga težište stavljeno na književnost za djecu, jer je od posebne važnosti da se među najmlađima razvija ljubav prema knjizi i prema čitanju. Kada se to postigne u jednom društvu, onda se svi izazovi koje knjizi nameće novo doba lakše i rješavaju“, saopštio je ministar kulture Aleksandar Bogdanović.
Državni sekretar Ministarstva prosvjete Aleksandar Mitrović istakao je da se sa oko 60 izlagača i više od 100 autora Sajam se polako ucrtava u kulturnu mapu Grada, te da Ministarstvo prosvjete sa svoje strane uvijek daje podršku svim aktivnostima za koje ocijeni da ozbiljno doprinose stvaranju zdrave atmosfere grada u kojoj naši mladi imaju veliki izbor kulturnih i edukativnih sadržaja. On je dodao da iskreno vjeruje da su manifestacije ovog tipa direktan zalog za našu budućnost.
„Nakon 4 godine radna na organiozovanju ove manifestacije imamo i potvrdu kvaliteta i prosto smo u prilici da se skupa baveći se ovim temama, kao što su teme statusa književnosti za djecu i omladinu na pravi način odredimo predma knjizi i da pošaljemo poruku sa ovog mjesta da knjiga jeste ono što treba da preživi informatičku eru i nalet onoga što će donijeti vještačka inteligencija“, naglasio je umjetnički direktor sajma doc. dr Vladimir Vojinović.
PG BIRO