Dan Gradskog pozorišta uz dodjelu nagrada i „Malog pirata“
26/12/2018Dan Gradskog pozorišta biće obilježen u četvrtak 27. decembra, u 20 sati, uVelikoj sali KIC-a „Budo Tomović“ dodjelom nagrade„Vasilije Ivanovič Šćućkin“, koja nosi ime osnivača naše kuće, i godišnjih priznanja za poseban umjetnički doprinos u 2018, kao i za visoke rezultate ostvarene u tehničkom i administrativnom sektoru. Nakon svečanog uručenja, premijerno pred podgoričkom publikom biće izvedena predstava „Mali pirat“ (8+), u režiji Milana Karadžića.
Novi naslov sa naše Dramske scene za djecu rezultat je koprodukcije sa tivatskim Centrom za kulturu, a premijerno je izveden 20. decembra u Tivtu. Po motivima romana Anta Staničića dramatizaciju potpisuje Aleksandra Glovacki.
Ova avanturistička priča, u formi mjuzikla sa elementima komedije i melodrame, dešava se u 18. vijeku kada su morima harali gusari. U djelu je, između ostalog, oslikan život bokeških pomoraca i njihovi običaji iz tog vremena. Pored uzbudljivih i dramatičnih događaja, priča šalje i snažnu poruku o ljubavi, kako prema drugim ljudima i nacijama tako i prema porodici.
Igraju: Pavle Popović, Goran Slavić, Miloš Kašćelan, Jelena Đukić, Miloš Pejović, Marija Maša Labudović, Dubravka Drakić, Pavle Ilić, Sanja Popović, Branko Ilić, Marija Đurić, Jelena Simić, Katarina Krek, Branka Femić-Šćekić, Omar Bajramspahić, Ivan Kašćelan; cure sa svadbe/robinje: Vladana Mišević, Mia Kuč, Dušica Rovčanin, Stefanija Brčić, Đorđa Čolo, Borjana Obrenović, Jelena Knežević; momci sa svadbe/mornari/pirati: Aleksa Balević, Filip Petrović, Antonio Grgurović, Nikola Mrvaljević, Mirko Ognjanović.
Uz reditelja Milana Karadžića i Aleksandru Glovacki, u autorskoj ekipi su i: kostimografkinja Dragica Laušević, kompozitorka Irena Popović-Dragović, asistent kompozitorke Aleksandar Zavišin, koreograf Nebojša Gromilić, scenograf Boris Maksimović i dramaturškinja Dubravka Drakić. Dizajn svijetla uradio je Radomir Stamenković, a songove potpisuju Dubravka Drakić i Neven Staničić. Lektor je Neven Staničić.
„Mali pirat“ drugi je projekat koji realizujemo u okviru ciklusa „Crnogorski klasici za djecu“ koji je pokrenulo Gradsko pozorište. Podsjetimo, prvi komad iz ovog ciklusa bio je „Modro blago“ koji je po motivama romana Dušana Kostića napisao i dramatizovao Stevan Koprivica, a režirala Staša Koprivica.
Prva repriza u glavnom gradu biće upriličena 28. decembra u 20 sati u Velikoj sali KIC-a „Budo Tomović“. Podgorička premijera „Malog pirata“ realizovana je u okviru Decembarske umjetničke scene – DEUS 2018. Riječ je o tradicionalnoj kulturnoj manifestaciji koja građanima glavnog grada tokom ovog mjeseca nudi širok dijapazon kvalitetnih književnih, teatarskih, likovnih, muzičkih i filmskih sadražaja
Kratak istorijat Gradskog pozorišta:
Priča Gradskog pozorišta počela je 1951. godine kada je, inicijativom reditelja i utemeljivača mnogih teatarskih kuća u Crnoj Gori Vasilija Ivanoviča Šćućkina, u tadašnjem Titogradu osnovano Pionirsko pozorište. Pripreme za početak rada novog teatra odvijale su se u prostorijama bioskopa „Kultura“, upravo na mjestu na kojem sada niče zgrada Gradskog pozorišta. Pionirsko pozorište 1959. godine integrisano je, sa Dječjom bibliotekom, u Pionirski kulturni centar. Osamostalilo se 1994. godine i dobilo ime Dječje pozorište. Formiranjem Večernje scene, koja od decembra 1999. godine djeluje sa Dramskom scenom za djecu i Lutkarskom scenom za djecu, Dječje pozorište započelo je proces transformacije u Gradsko.
Na sjednici Skupštine opštine Podgorica 27. decembra 2002. godine, usvojena je odluka o osnivanju Javne ustanove Gradsko pozorište Podgorica.
GRADSKO POZORIŠTE