Kroz IPARD program ubrzan razvoj poljoprivrede i prerade hrane
19/03/2019Potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja mr Milutin Simović, gradonačelnik Podgorice dr Ivan Vuković i šef Delegacije EU u Crnoj Gori Aivo Orav obišli su danas preduzetnike u Podgorici koji su korisnici bespovratne podrške kroz IPARD like program.
-Selo je najznačajnija i najveća komparativna prednost Crne Gore, jer naša sela znače netaknutu prirodu i čist vazduh, vodu i kao takva pružaju izvanredne uslove za život i za razvoj poljoprivredne proizvodnje – istakao je gradonačelnik Podgorice dr Ivan Vuković tokom današnjeg obilaska vinarije “Rajković”.
Gradonacelnik je saopštio da je izuzetno ponosan na postignute rezultate i naglasio da je riječ o samo jednom dijelu projekta IPARD koji polako ali sigurno mijenja lice Crne Gore, pogotovo onog dijela koji se odnosi na ruralno područje. Izražavajući poštovanje prema predanom radu Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja, uz podršku partnera iz Evropske unije, gradonačelnik je podsjetio da je to jedan od strateških pravaca razvoja Crne Gore u cjelini i da ohrabruje to što se zahvaljujući ovakvim i sličnim projektima ljudi sve više vraćaju selu.
-Sa ponosom mogu da istaknem da je Glavni grad samo tokom 2018. godine u razvoj infrastrukture na seoskom području uložio gotovo 1.400.000€, i to je pravac u kojem ćemo nastaviti da se krećemo – zaključio je gradonačelnik i podsjetio da će Glavni grad uvijek biti partner ovim i sličnim inicijativama i projektima.
Potpredsjednik Vlade Simović je ocijenio da crnogorska poljoprivreda, uz izdašnu podršku EU i Vlade Crne Gore, uz posvećen i naporan rad vrijednih domaćina i preduzetnika, snažno napreduje i sve više je prepoznata kao šansa za unosan biznis.
-Prije realizacije ovih investicija u 14 preduzeća radilo je 59 zaposlenih i sa njima je bilo direktno povezano 2.058 kooperanata. Realizacijom ovih investicija, pored unapređenja konkurentnosti, otvoreno je još 21 novo radno mjesto i otvorene nove mogućnosti za proširenje kooperantske mreže. Dakle, sve zajedno preko 2.100 radnih mjesta vezano je za poslovanje i rezultate rada ovih preduzeća – kazao je potpredsjednik Simović ističući da je ohrabren sa novim, savremenim prerađivačkim kapacitetima, dostignutim standardima kvaliteta i bezbjednosti hrane, povećanjem obima proizvodnje i unapređenjem konkurentnosti.
On je podsjetio na rezultate koje je Crna Gora postigla u dijelu usaglašavanja proizvodnih objekata sa EU zahtjevima za bezbjednost hrane, navodeći da je prilikom prve kategorizacije objekata (2014) usklađeno bilo samo 14 objekata, a da danas ukupno imamo 224 objekta za proizvodnju hrane koji su potpuno usaglašeni sa EU zahtjevima.
„Ovi iskoraci su doprinijeli unapređenju konkurentnosti, što je veoma značajno za održivost brojnih radnih mjesta i garancija za otvaranje novih u sektoru poljoprivrede“, kazao je Simović.
Ambasador Evropske unije u Crnoj Gori Aivo Orav istakao je da je impresioniran konkretnim rezultatima EU podrške crnogorskim preduzetnicima u oblasti poljoprivrede i prerade hrane.
-Uvjerio sam se da preduzetništvo poljoprivrednika unapređuje svakodnevni život građana Crne Gore – što se tiče povećanja proizvodnje, ali i ispunjavanja visokih standarda prerade, otvaranja novih radnih mjesta i doprinosa ekonomskom razvoju Crne Gore“, kazao je ambasador Orav.
Ambasador Orav izrazio je zadovoljstvo što se i na terenu uvjerio da su crnogorski poljoprivredni proizvođači imali koristi od EU ulaganja, a što će doprinijeti razvoju ukupne crnogorske ekonomije i života građana. Pozvao je sve poljoprivrednike u Crnoj Gori, naročito mlade, da se prijave za sljedeće IPARD pozive.
-Možda neće biti uvijek lako, ali na osnovu onoga što sam vidio u posljednja dva dana – isplati se! – zaključio je ambasador EU u Crnoj Gori.
VLADA CRNE GORE
PG BIRO