Vujačić: Glavni grad se opredijelio za strateško planiranje saobraćaja na održiv način
12/06/2019„Glavni grad se opredijelio za strateško planiranje saobraćaja na održiv način, saobraćaja koji je prije svega po mjeri naših sugrađana, jer Podgorica ne smije i ne može biti grad za automobile i saobraćaj. Zato smo se opredijelili za Plan održive urbane mobilnosti koji, za razliku od tradicionalnog pristupa saobraćajnom planiranju, stavlja poseban naglasak na aktivno uključivanje građana i ostalih učesnika i usklađivanje odluka u različitim sektorima: saobraćaj, prostorno planiranje, zaštita životne sredine, privredni razvoj, društvene djelatnosti, zdravlje, bezbjednost, potrošnja energije itd”, saopštila je zamjenica gradonačelnika dr Slađana Vujačić na otvaranju radionice za definisanje vizije i ciljeva Plana održive mobilnosti u Podgorici.
Ona je navela da je važan segment postupka izrade uključivanje javnosti od samog početka i tokom cijelog procesa izrade, pa je zato i organizovan sastanak širokog kruga učesnika, koji predstavljaju sve subjekte kojih se tiče saobraćaj u Podgorici.
„Cilj današnje radionice je da zajednički definišemo u kom pravcu želimo da se urbana mobilnost planira u našem gradu. Rezultati današnje radionice biće itekako uvaženi i činiće sastavni dio Plana održive urbane mobilnosti i usmjeriće rad na ovom dokumentu, a sve u skladu sa onim što želimo da dobijemo kao krajnji proizvod – pristupačnost odredišta i usluga, povećanje bezbjednosti u saobraćaju, povećanje privlačnosti gradskih prostora, smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte i potrošnje fosilnih goriva, kvalitetniju životnu sredinu i smanjenje štetnog uticaja na zdravlje građana, odnosno u konačnom poboljšanje cjelokupnog kvaliteta života građana“, istakla je zamjenica Vujačić, dodavši da gradska uprava na ovaj Plan ne gleda kao na još jednu obavezu koja se našla na dnevnom redu, već kao osnovu za efikasnije nošenje s problemima saobraćaja u našem gradu. “Plan se u svojoj biti nadovezuje na postojeću praksu i zakonske okvire, uzima u obzir društvene, ekonomske i političko-institucionalne kriterijume, a njegove osnovne karakteristike su participativni pristup, obaveza održivosti, integralni pristup, jasna vizija, svrha i mjerljivi ciljevi evaluacija troškova i koristi od odabranog koncepta”.
Julia Nagel, Project Manager u GIZ-ovom Otvorenom Regionalnom fondu za Jugoistočnu Evropu (GIZ ORF-EE) objasnila je da je današnja aktivnost dio regionalnog projeta razvoja održive mobilnosti u gradovima u regionu koji obuhvata glavne gradove i sarađuje sa zajendicasma opština, a uključuje Podgoricu, Tiranu i Sarajevo. Projekat realizuje GIZ, a finanasira ga njemačko Ministarstvo za saradnju i razvoj. „Današnja radionica prvi je ključni korak u ovom procesu. Ja sam pozitivno iznenađena odzivom učesnika, jer je participativni pristup ključni element izrade Plana održive mobilnosti u gradovima“, zaključila je Nagel.
Podsjećamo, Plan održive urbane mobilnosti je strateški plan kojim se definišu rješenja za zadovoljenje potreba ljudi i biznisa za mobilnošću u gradovima u cilju kvalitetnijeg života i unapređenja sistema transporta u urbanim cjelinama. Glavni grad je partner u Projektu Održiva urbana mobilnost u zemljama Jugoistočne Evrope – gradovi JIE prema održivom, čistom i energetski efikasnom prevozu, koji je finansiran od strane njemačkog Saveznog Ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj, a implementira ga Njemačka razvojna agencija – GIZ, u okviru svog Otvorenog regionalnog fonda za Jugoistočnu Evropu – Energetska efikasnost (GIZ ORF-EE).
PG BIRO