Veče posvećeno stvarlaštvu Mahmuda Derviša
13/12/2023Stvaralaštvo najvećeg i najpoznatijeg palestinskog pjesnika Mahmuda Derviša biće predstavljeno u srijedu, 13. decembra, u 19 časova, u Sali "Marko Miljanov" NB "Radosav Ljumović" u Podgorici. O Derviševoj poeziji govoriće Balša Brković, Jovanka Vukanović, Miraš Martinović, Džemo Redžematović i Fuad Čekić.
Mahmud Derviš rođen je u malom selu Birva 1941. u Palestini. Njegovo djetinjstvo nasilno je prekinuto 1948, kad je izraelska vojska zauzela Birvu, a stanovnike sela poubijala ili protjerala. Umjesto u osnovnu školu, Derviš se zaputio u izgnanstvo iz kojeg se do kraja života nije vratio. Nakon vremena provedenog u izgnanstvu u Libanu, Derviševa porodica vratila se u područje oko Akre, koje je tada pripalo Izraelu, te je srednju školu završio u Haifi. Ipak, i u rodnoj Palestini, Mahmud Derviš postao je izbjeglica. Od 1961. počeo je da radi kao novinar i istovremeno se bavi poezijom. Početkom 1970. odlazi u Sovjetski Savez, gdje je studirao na Moskovskom univerzitetu, a potom je izvjesno vrijeme živio u Kairu. Godinu 1982. proveo je u Bejrutu, gdje je radio u Centru za palestinske studije. Jedno vrijeme bio je i predsjednik Društva pisaca Palestine. Od 1996. pa sve do smrti 2008, živio je između Pariza, Amana i Ramale.
Prvu zbirku poezije, simboličnog naslova, "Ptice bez krila", objavio je 1960. Četiri godine kasnije, objavio je zbirku "Lišće masline", koja ga je proslavila kako u Palestini, tako i u čitavom arapskom svijetu. Zbog naglašenog referiranja na stvarnost i istoriju, Derviš je već tada bio proglašen za pjesnika palestinskog otpora. Izraelski napad na Liban i okupacija Bejruta 1982. označavaju zrelo doba Derviševe poezije. Kao preživjeli svjedok strahovitog terora, užasa, ubijanja i razaranja Bejruta, Derviš je napisao dvije izrazito dirljive zbirke o tim tragičnim vremenima: "Bejrutska kasida" i "Pohvala visokoj sjeni". Svoj novi način pisanja, ili drugu i konačnu fazu svoje poezije, nazvao je epskim lirizmom. Upravo zbog takve poetske orijentacije, Derviš je 2001. i 2002. godinu proveo u Ramali u najtežim uslovima za život, zajedno sa svojim sunarodnicima. Poetsko svjedočanstvo iz tog razdoblja predstavlja njegova možda ponajbolja zbirka, zapravo duga poema "Pod opsadom", objavljena krajem 2002. godine. Poema "Mural"(objavljena 2000), takođe predstavlja Derviševo sublimirano pjesničko iskustvo.
Pjesničke knjige Mahmuda Derviša prevedene su na sve značajnije svjetske jezike. Dobitnik je brojnih internacionalnih nagrada, kako u arapskom svijetu, tako i u Rusiji - Lenjinova nagrada za mir, 1983, u Francuskoj -Veliko francusko odličje "Vitez umjetnosti i znanosti", 1993. U Italiji, Nizozemskoj, Njemačkoj, Sjedinjenim Državama, Makedoniji -"Zlatni vijenac Struških večeri poezije", 2007. itd.
Mahmud Derviš, nesumnjivo najveći palestinski pjesnik, jedan je od najvećih i u bogatoj arapskoj tradiciji, koja je svoju duhovnost najuspješnije izrazila upravo u poeziji.
Sekretarijat za kulturu