Četiri inovacije u oblasti poljoprivrede prezentovane na VIRAL hakatonu
24/05/2021Veliko finale VIRAL hakatona održano je u Inovaciono preduzetničkom centru Tehnopolis. DEMO dan – kruna dvodnevnog rada – bio je prilika da četiri tima predstave žiriju svoje inovativne ideje iz oblasti informaciono komunikacionih tehnologija i poljoprivrede, do kojih su došli nakon 48h rada na hakatonu.
Uz podršku mentora iz četiri oblasti: biznis developement-a, pitch-a, softverskog i hardverskog prototyping-a, timovi su od 17. do 19. maja neprekidno radili na rješavanju definisanih problema hakatona, stvarajući inovativna i kreativna rješenja, kako bi pomogli poljoprivrednicima da unaprijede procese i sisteme u svojim preduzećima.
Tri tima su radila na optimizaciji i automatizaciji sistema za navodnjavanje i na DEMO danu prezentovali funkcionalne prototipe, izrađene uz podršku TechLab-a IPC Tehnopolis, dok je jedan tim kreirao softversko riješenje koje omogućava optimizaciju i mjerenje učinkovitosti radne snage.
Da 48h nije malo vremena da se kreiraju sjajna i funkcionalna rješenje, dokazali su timovi GoDigital, Mechanic Crops, Demetra i Perfect H20, koji su svojim inovativnim idejama oduševili prisutne.
Titulu pobjednika VIRAL hakatona odnio je tim GoDigital, koji je naveo da su veoma zadovoljni cijelim procesom i da su na hakatonu puno naučili, kako o poljoprivredi, tako i o primjeni IKT u tom sektoru. Oni su kreirali hardversko/softversko rješenje FIRMsistem (Farmer Irrigation Remote Monitoring), koji nudi mogućnosti navodnjavanja „jednim klikom“ - optimizaciju resursa za navodnjavanje gazdinstva, efikasniju raspodjelu radne snage, informacije o visini temperature vazduha, procentu vlažnosti vazduha i zemljišta, veći obim prinosa sa manje ulaganja i mogućnost prilagođavanja biljnim vrstama.
Drugoplasirani tim je Demetra, koji je predstavio softversko rješenje ALAT (Agricultural Labour Automatisation Tool) namijenjeno plantažama gdje se berba odvija tehnikom ručnog branja i ne postoji mogućnost adekvatnog praćenja efikasnosti radne snage. Njihovom aplikacijom moguće je automatizovati sistem, kontrolisati dinamiku rada zaposlenih, dobiti „real time“ podatke, upravljati troškovima i imati konstantan uvid u obavljeni posao, posebno vodeći računa o transparentnosti rada i zaštiti prava radnika. Kako kažu, na hakatonu su uz pomoć mentora i posvećenog tima Tehnopolisa, uspjeli da savladaju nove vještine i upoznaju ljude sa kojima će nastaviti saradnju.