Otvorena izložba Manastirske biblioteke u južnoslovenskim zemljama i Rusiji u periodu od XIV do XVI vijeka
31/05/2021Gradonačelnik Podgorice dr Ivan Vuković i ambasadorka Republke Bugarske u Crnoj Gori dr Meglena Plugčieva, otvorili su izložbu koja je upriličena povodom obilježavanja 24. Maja - Dana slovenske kulture i pismenosti, odnosno nacionalnog praznika Republike Bugarske- Dana svete braće Ćirila i Metodija , bugarske abecede, obrazovanja i kulture.
Ambasadorka Plugčieva je istakla da je maj- mjesec Evrope sa brojnim kulturnim događajima. “ Posljednjeg dana maja, bugarska ambasada je takođe doprinijela predstavljanjem ove jedinstvene izložbe Manastirske biblioteke u južnoslovenskim zemljama i Rusiji od XIV do XVI vijeka. Izložba je zajednički projekat naučnika iz Bugarske akademije nauka i Ruske akademije nauka i predstavljamo je uz ljubaznu pomoć i podršku Glavng grada Podgorica i lično gradonačelnika Ivana Vukovića”, istakla je Plugčieva. Ona je naglasila da je Bugarska je posebno ponosna na svoju abecedu, na kojoj više od 300 miliona ljudi piše i čita.
"Koristim priliku da vas podsjetim da je pristupanjem Bugarske EU 1. januara 2007. godine bugarska abeceda, zasnovana na ćirilici, sada službena abeceda u EU, zajedno s latinskom i grčkom abecedom. A 1980. godine papa Jovan Pavle II proglasio je dvojicu braće Ćirila i Metoda, stvaralaca ćirilice i kanoniziranih za svece, pokroviteljima Evrope. Papa kaže da su oni "most između Istoka i Zapada, koji doprinose kulturnom rastu starog kontinenta i obrazovanju generacija Evropljana", saopštila je ambasadorka Bugarske i naglasila da izložba sadrži zuzetno dragocjene informacije i fotografije o procesu stvaranja rukopisa i ogromnoj ulozi manastira u Bugarskoj, Rusiji, Svetoj Gori i Crnoj Gori u periodu od 14-16 veka da bi stvarale i čuvale za generacije jedinstvenih rukopisa.
“Hvala vam što ste došli i što zajedno možemo završiti mjesec Evrope ovom vrlo posebnom, informativnom i zanimljivom izložbom, pokazujući neprocjenjivo kulturno i književno bogatstvo na koje svi Evropljani imaju pravo biti ponosni!”, zaključila je ambasadorka.
Gradonačelnik dr Ivan Vuković je istakao da je ova izložba jedinstvena prilika da se prikaže kulturno-istorijsko blago Bugarske i Crne Gore, ali i zemalja regiona.
“Ova izložba nam nudi jedinstvenu priliku da zavirimo u riznicu u kojoj se čuva kulturno-istorijsko blago Bugarske, Crne Gore, zemalja regiona i Rusije. Jedna posebna priča o našoj kulturi, o duhovnosti sa fokusom na manastirske biblioteke u periodu od XIV do XVI vijeka. Ovaj projekat predstavlja nastavak naše plodnonosne saradnje koji je nekako fokusiran upravo na ovaj period. Mi u Crnoj Gori šta je ovaj period značio za našu kulturnu i ukupnu emancipaciju”, kazao je Vuković, podsjetivši da je 2019. godine održana izložba posvećenu štampanju prve knjige na ovim prostorima - Oktoih, a nakon toga i Božidaru Vukoviću Podgoričaninu.
“U okviru Podgoričkog kulturnog ljeta predstavićemo još neke programe i vjerujem da će interesovanje kao i danas biti veliko. Koristim priliku da zahvalim na ovome jer Podgorica želi da bude glavni grad jedne evropske države u punom smislu te riječi, upravo ovakvi sadržaji, kulturno bogatstvo koje mi stavljamo na uvid našim sugrađanima čini da se naš grad na taj način profiliše i sve nas podsjeća na to da iako Crna Gora nije dio Evropske unije, jeste dio jedinstvenog kulturnog prostora koji zovemo Evropom i kojim se toliko ponosimo”, zaključio je Vuković.
Prof. doc Marko Skarpa je izrazio zadovoljstvo što je u prilici da prisustvuje ovako značajnoj izložbi. On je istakao da je bitno da svi na Balkanu imaju u vidu važnost kulturog i duhovnog jedinstva, ali istovremeno i očuvanje i valorizaciju naših posebnosti.
Izjava gradonačelnika dr Ivana Vukovića dostupna je na linku: https://youtu.be/Lj-ZxotNvo0
Izjava ambasadorke Republike Bugarske dr Meglene Plugčieve dostupna je na linku: https://youtu.be/hQBlSg_aw9g
Izjava profesora Marka Skarpa dostupna je na linku: https://youtu.be/_msMESFQGJc
Kadrovi sa događaja: https://youtu.be/1HSiNgWXUPE
PG BIRO