Za održivu budućnost potreban mir i rodna ravnopravnost
08/03/2022Prosperitetna i održiva budućnost sa jednakim mogućnostima za sve nije moguća bez mira i rodne ravnopravnosti, naročito danas, kada je jasno da bezbjednost, dijalog i saradnja nemaju alternativu. To je poručeno na predstavljanju publikacije „Žene Crne Gore“, kroz koju je prikazano više od 60 žena koje su svojim talentom i radom emancipovale sredine u kojima su živjele i gradile crnogorsko društvo, a ipak kroz istoriju ostale nevidljive.
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana žena, UNDP je, u saradnji sa Glavnim gradom Podgorica – Narodnom bibliotekom „Radosav Ljumović“, organizovao događaj „Ovo je naša borba“, na kojem je predstavljena Monografija. Grupa renomiranih autora ovom Monografijom donosi činjenice o životu i radu žena iz Crne Gore, a na osnovu raspoložive istorijske građe. Akcenat publikacije je na originalnim portretima – ilustracijama žena, od kojih su neke prvi put dobile vidljivi lik, na osnovu dostupnih zapisa o njima.
Borba žena za ravnopravnost, sa svim svojim aspektima i zahtjevima koje one postavljaju pred društvo i institucije, ista je kao borba koju su vodile naše pretkinje prije gotovo vijek, kada su, osim nacionalne slobode, osvajale i pravo na sopstveni glas.
Ivan Vuković, gradonačelnik Glavnog grada Podgorica, poručio je da su mizogonija, seksizam, šovinizam, nasilje nad ženama, nažalost i femicid, i dalje sastavni dio priče o položaju crnogorske žene.
„Ukoliko smo zaista spremni da ono o čemu govorimo počnemo istinski živjeti, moramo svakog dana i na svakom mjestu podsjećati da borba za bolje društvo znači borbu za unapređenje statusa žene. Ukoliko želimo da svi zajedno budemo dostojni herojske borbe naših predaka za slobodu na koju se često pozivamo, moramo biti spremni da se svakog dana borimo za istinsku slobodu žena u Crnoj Gori. Zato neka bude borba neprestana“, rekao je on.
Stalna predstavnica UNDP-a u Crnoj Gori, Daniela Gašparikova je istakla da su se žene tokom istorije i širom svijeta, borile za ravnopravnost, socijalnu pravdu, radnička i ženska prava, slobodu i mir. „Kao i u slučaju drugih konflikata, situacija u Ukrajini zahtijeva fokus na razorni uticaj konflikta na žene i djevojčice i rizik od seksualnog i rodno zasnovanog nasilja, posebno kad su u pitanju raseljena lica i izbjeglice“, poručila je ona.
Istakla je da nam Monografija pruža mogućnost da učimo iz istorije i budemo posvećeni ostvarivanju prava,boljoj budućnosti i ulozi žena na mjestima odlučivanja u oblikovanju te budućnosti.
„Naša borba se nastavlja. Dok odajemo počast dostignućima žena iz prošlosti, iskoristimo ovaj trenutak da prepoznamo i ohrabrimo žene današnjice, da osnažimo njihove potencijale i pružimo im jednake mogućnosti da djeluju i da se izraze, da slobodno emancipuju sebe i sredine u kojima žive i da imaju značajnu ulogu u dijalogu o miru i bezbjednostiporučila je Gašparikova.
Prema riječima Mirjane Vlahović Andrijašević, generalne direktorice Direktorata za ljudska prava u Ministarstvu pravde, ljudskih i manjinskih prava, ženska istorija je istorija iz koje se ne potiče, u kojoj se ne ostaje, to je istorija koja ne galami, priča bez atributa i rijetkih opipljivih dokaza. „Zato su nam i važne sve naše žene iz razčičitih epoha koje su svojim znanjem, hrabrošću, doslednošću, borbom, iskustvom ženskosti mijenjale društvene prilike u Crnoj Gori, bez obzira na previsoku cijenu kojom su to plaćale.To je naše žensko nasleđe i iskustvo ženskosti koje nas pokreće naprijed, jer se i mi svakodnevno susrećemo sa različitim društvenim prilikama i neprilikama“, rekla je Vlahović Andrijašević.
U skladu sa svojom razvojnom misijom, UNDP u kontinuitetu daje punu podršku jačanju kapaciteta i uloge institucija kulture, medija i ljudskih prava, te stavljanju svih društvenih snaga u funkciju stvaranja podsticajnog okruženja koje će omogućiti ostavarivanje prava žena i postizanje rodne ravnopravnosti.
Monografija je posvećena svim progresivnim ženama i muškarcima na putu modernog i emancipatorskog djelovanja u svim sredinama, a proizvedena je uz finansijsku pomoć Evropske unije (EU), kroz projekat „Komuniciranje rodne ravnopravnosti“, koji sprovode UNDP u Crnoj Gori i Odjeljenje za rodnu ravnopravnost pri Ministarstvu pravde, ljudskih i manjinskih prava.