Sekretarijat za saobraćaj na konferenciji u Berlinu; Uskladiti sektor saobraćaja sa „zero-emission“ politikama
18/05/2022Sekretarijat za saobraćaj Glavnog grada, na čelu sa sekretarkom Lazarelom Kalezić je, na poziv Otvorenog Regionalnog Fonda za JugoIstočnu Evropu – Energija, Transport i Klimatske promjene, Njemačko društvo za međunarodnu saradnju – GIZ, u okviru EU4ER Projekta „Covenant of Mayors in the Western Balkans and Turkey“, učestvovao na 5. Konferenciji „Transport and Climate Week 2022.“ održanoj u periodu od 9. do 13. maja u Berlinu.
Tema Konferencije odnosila se na dekarbonizaciju transporta, odnosno transformaciju i usklađivanje sektora saobraćaja sa „zero-emission“ politikama.
Cilj Konferencije je razmjena iskustava, uvezivanje predstavnika gradova u oblasti transporta i klimatskih promjena, a sve u smislu podsticaja globalne dekarbonizacije u transportu. U tom smislu akcenat je stavljen na izgradnju kapaciteta i uspostavljanje adekvatnih relacija kako bi se ojačali temelji razvojne saradnje među gradovima.
Delegacija gradova Jugoistočne Evrope je imala priliku da posjeti dio urbane cjeline grada Berlina i da se upozna sa projektom primjene inovativnih rješenja na polju mobilnosti i energije sa ciljem dekarbonizacije, demotorizacije i digitalizacijeodabranih gradskih blokova. Sektor saobraćaja se smatra velikim emiterom zagađujućih emisija, ali i izvorom buke kojem su izloženi stanovnici urbanih sredina. Kreiran je model energetske održivosti pojedinačnih gradskih cjelina u kojima je instalirana odgovarajuća infrastruktura koja koristi obnovljive izvore energije (sunce, vjetar) za punionice prevoznih sredstava stanovnika, ali i kao energent u stambenim i privrednim objektima koji posluju u okviru tangiranog prostora. Projekat se zasniva na istraživanjima i monitoringu troškova, resursne sigurnosti i zainteresovanosti građana da učestvuju, što u krajnjem omogućava unapređenje samog sistema i proširenje nivoa njegove primjene na cjelokupnu teritoriju grada.
U okviru Konferencije održan je niz panel diskusija na temu iskustava u primjeni modela održive urbane mobilnosti kako ugradovima Evrope, tako iu gradovima Azije, Afrike, Južne Amerike, naročito u svijetlu efikasnosti odabranih modela energetske tranzicije u sektoru saobraćaja i popularizaciji alternativnih vidova mobilnosti sa ciljem smanjenja negativnog uticaja transporta na klimu.
Pod Konferencijom održana je i sesija na temu integracije izazova u sektoru transporta, energije i zaštite klime gradova JIE u organizaciji Njemačkog društva za međunarodnu saradnju – GIZ. S obzirom na to da su učesnici prudruženi Globalnoj inicijativi Gradonačelnika, buduće aktivnosti imaju za cilj promociju iskustava gradova Zapadnog Balkana u implementaciji planova održive urbane mobilnosti (SUMP) u smislu suočavanja sa potrebom energetske tranzicije i dekarbonizacije.
U tom smislu ukazano je na potrebu sinergije svih sfera djelovanja koje utiču na procese koji čine gradove boljim mjestom za život, što podrazumijeva adekvatan zakonodavni okvir harmonizovan sa zahtjevima legislative EU, koordinaciju između različitih sektora, različitih aktera, stvaranjem mreže institucija i aktivno učešće građana, uz regionalnu saradnju.
Planiranje urbane mobilnosti treba da pomogne u definisanju politike zaštite klime, jer SUMP je unio značajne promjene u načinu promišljanja o organizovanju saobraćaja u urbanim sredinama. Uvezivanjem u zajedničke projekte otvaraju se mogućnosti da se postignu određeni rezultati koji doprinose kvalitetu i zdravlju građana, zato je neophodna posvećenost razumijevanju izazova sa kojima se gradovi suočavaju i planiranju adekvatnih rješenja.
Konferencija je pružila jedinstveno iskustvo i mogućnost razmjene ideja, sve u cilju sprovođenja aktivnosti kojima će se postići održiva urbana mobilnost.
SEKRETARIJAT ZA SAOBRAĆAJ